YENİ YÜZ YILIN DÜNYA ŞAMPİYONLARINI KARŞILADIK

 

Bakü 2023 Dünya Taekwondo Şampiyonası, 29 Mayıs – 4 Haziran tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlendi. Şampiyonada, Dünya Taekwondo Federasyonu (WT) tarafından düzenlenen ve 145 ülkeye mensup toplam 949 sporcu mücadele etti.

TARİHİN EN BAŞARILI DÜNYA ŞAMPİYONASI

Türkiye, elde ettiği 3 altın ve 3 bronz madalya ile tarihinin en başarılı dünya şampiyonası performansını sergiledi. Tarihinin en iyi dünya şampiyonası performansını gösteren Türkiye, büyük başarılara imza attı. Milli takım tarihinde ilk defa takım halinde dünya şampiyonluğu elde etti.

Dünya Taekwondo Federasyonu tarafından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen şampiyonada 145 ülkeden 949 sporcu mücadele etti. Türkiye, şampiyonayı 3 altın ve 3 bronz olmak üzere 6 madalya ile tamamladı. Ay-yıldızlı milliler, tarihte ilk kez bir dünya şampiyonasında 3 altın madalya kazanmayı başardı.

Tarihi sonuçlara imza atan sporcularımızın başarısı takım sıralamasına da yansıdı. Türkiye, tarihinde ilk defa takım halinde dünya şampiyonluğuna ulaştı. Merve Dinçel ve Nafia Kuş’la altın, Hatice Kübra İlgün ile bronz madalya kazanan kadın milli takımımız dünya şampiyonu oldu. Hakan Reçber’le altın, Görkem Polat ve Emre Kutalmış Ateşli ile bronz madalyanın sahibi olan erkek milli takımımız ise dünya üçüncülüğünü elde etti.

Milli Takımlar Teknik Direktörü Ali Şahin, Büyükler Dünya Taekwonda Şampiyonası’nın en iyi teknik direktörü ödülüne layık görüldü. Altın madalya kazanan Merve Dinçel ise kadınlarda şampiyonanın en değerli sporcusu ödülünün sahibi oldu.

ALTIN-Merve Dinçel (49kg)
ALTIN-Nafia Kuş (+73kg)
ALTIN-Hakan Reçber (63kg)
BRONZ-Hatice Kübra İlgün (57kg)
BRONZ-Görkem Polat (54kg)
BRONZ-Emre Kutalmış Ateşli (+87kg)